Zmena spôsobu, akým premýšľate o svojej chronickej bolesti a ako s ňou zaobchádzate, môže spôsobiť závratné zmeny vo vašom utrpení.

Ak vaša bolesť pretrváva dlhšie, než je primerané (väčšina úrazov sa vylieči do 6-8 týždňov), môže to byť spôsobené procesom nazývaným podmieňovanie. V skutočnosti je podmieňovanie dôvodom, prečo chronická bolesť / TMS pretrváva a prečo je tak ťažké ju liečiť (ak nemáte dostatočné vzdelanie v tejto oblasti). Klasickým príkladom podmieňovania sú Pavlovove psy. I.P. Pavlov bol ruský fyziológ, ktorý pri skúmaní tráviacich procesov u psov prišiel na to, že v čase jedla vždy reagujú produkciou slín. Celkom normálne, však?

To zaujímavé však bolo toto: Pavlov nechával pri podávaní jedla pustený metronóm (prístroj s kyvadlom, ktorý rovnomerne odklepáva rytmus hudobnej skladby), a potom sa rozhodol hrať ten istý zvuk bez toho, aby podával jedlo. Stalo sa to, že psy začali pri zvuku metronómu slintať aj vtedy, keď v okolí nebolo žiadne jedlo. Ich telá si vyvinuli podmienenú odpoveď - fyzickú reakciu (sliny) na nehmotný podnet (metronóm).

Všetci zažívame podmieňovanie

Podmieňovanie je u ľudí taký bežný jav, že si ho v každodennom živote ani nevšímame. Je pre nás normálne, že každý deň cítime hlad a únavu v rovnaký čas. Bojíme sa určitých miest alebo situácií (napríklad výšok), pretože náš mozog si vytvoril podmienený strach spojený s konkrétnym miestom. U ľudí trpiacich chronickou bolesťou môže byť bolesť vyvolaná určitou činnosťou (chôdza, beh, zohýbanie sa, doslova čokoľvek..) alebo prichádza v určitú dennú dobu (preto je u niektorých ľudí intenzita bolesti iná ráno a iná večer). V každom prípade, podmieňovanie sa nedeje “len tak”. Rovnako ako v prípade Pavlovových psov, VŽDY je prítomný nejaký spúšťač. U psov to bol zvuk metronómu a jeho asociácia s jedlom. Spúšťačom u ľudí s TMS to však môže byť aj emócia alebo myšlienka a jej prepojenie s bolesťou.

Každý deň, znova a znova, máme rovnaké myšlienky a rovnaké pocity. Tieto rovnaké myšlienky vytvárajú rovnaké emócie a tieto emócie nás poháňajú – buď sa vďaka nim cítime fantasticky, alebo sa vďaka nim zacyklíme v utrpení. Emócie a myšlienky, dokonca aj tie nevedomé, sú ako závislosť. Mozog miluje opakovanie a neznáša zmeny, bez ohľadu na to, či sú dané myšlienky a emócie pre naše zdravie prospešné, alebo nie. To znamená, že ak sú strach, hnev a bezmocnosť z vašej bolesti udržované pri živote opakovanými myšlienkami a tieto emócie sa stali spúšťačmi vašej bolesti, potom môžete skončiť v cykle chronickej bolesti, ktorý je veľmi ťažké prelomiť.

Ako sa chronická bolesť/TMS stáva podmienenou

Predstavte si, že máte dlhé stresové obdobie doma aj v práci, a pomaly ale iste sa vo vás hromadí nevedomý/potlačený hnev. Každý deň ste viac a viac nervóznejší a podráždenejší. Patríte však k ľuďom, ktorí sa radi prezentujú ako láskaví a príjemný, a hnev vnímate ako podradnú a nevhodnú emóciu. Vo vašom vnútri sa odohráva boj a váš mozog sa rozhodne vás “zachrániť”. Vytvorý bolesť, ktorá vás upozorní na „nebezpečenstvo“ v oblasti, kde si váš mozog myslí, že je logické ju dostať (napríklad na miesto starého zranenia, alebo v krížovej oblasti – stále predsa niečo ťažké nosíte na rukách). Toto je klasický prípad spustenia TMS bolesti. U niektorých ľudí bolesť odíde hneď ako sa im podarí uvoľniť alebo vyriešiť problém, alebo ak podstúpia liečbu ktorej úplne veria (liek, chirurgický zákrok, vynikajúci fyzioterapeut, atď.)

U mnohých ľudí však bolesť zostáva mesiace alebo roky, a dôvod, prečo pretrváva je práve podmieňovanie. Okrem počiatočného spúšťača je tu teraz samotná bolesť, kvôli ktorej sa začnú strachovať. A to zúfalstvo z toho, že neodchádza! Lieky proti bolesti a iné terapie prinášajú len krátkodobú úľavu (ak vôbec), a tak začnú pochybovať, či vôbec existuje nejaká liečba, ktorá bude fungovať. Problém je v tom, že zakaždým ako sa obávajú bolesti alebo sú zúfalí z toho, či sa to niekedy zlepší, v skutočnosti bolesť očakávajú. Pripomínajú mozgu bolesť a posilňujú existujúcu nervovú dráhu.

Ako prelomiť cyklus bolesti

Ako sa teda prelomiť cyklus bolesti? Ako oslabíte nervovú dráhu, ktorá je udržiavaná pri živote každý deň? Odpoveď je jednoduchá, aj keď v praxi veľmi ťažká: treba zmeniť svoje emócie a myšlienky, dokonca aj tie nevedomé. To znamená, že musíte prestať predvídať bolesť, a to aj na nevedomej úrovni. V podstate musíte naučiť svoj mozog novému spôsobu myslenia, novému návyku, ktorý nezahŕňa bolesť.

Chcem si kúpiť knihu od Dr. John Sarna 👉  "LIEČBA BOLESTI CHRBTA"

Kliknite sem pre pokračovanie do ďalšej sekcie 👉 Návrat k bežnému životu